چرا بعضی ها هنوز معتقدند زمین گرد نیست!؟


یک روز توریستی با من صحبت می کرد و از خاطرات جالبش از ایران می گفت که الان از از حرفهاش چیز زیادی یادم نمونده به جز یکی که تا آخر عمر فراموشش نمی کنم. اون آقای توریست می گفت در یکی از شهرها که اسمشو نمیارم با یک استاد دانشگاه رشته زمین شناسی برخورد کرده که معتقد بوده عمر کره زمین حدود چند هزار ساله و کلیه فسیلهای جهان غیر واقعی هستند و کشورهای غربی برای فریب دادن ما اونها رو ساختند!

من همیشه شک داشتم به اینکه شاید این توریست قصد شوخی یا اذیت من رو داشته، وگرنه چطور ممکنه چنین حرفی از دهان کسی در بیاد، به خصوص که خودش استاد دانشگاه ، اون هم در رشته زمین شناسی باشه!

تا اینکه دیروز 95/9/15 معرفی یک بلاگ رو در تلگرامم دیدم که کنجکاو شدم برم اون بلاگ رو ببینم. اسم بلاگ انجمن زمین تخت گرایان بود. اول فکر کردم این اسم رو برای جذب مخاطب انتخاب کردن یا اصلا یک بلاگ جوک و لطیفه س.

flat earth is a joke!

اما وقتی بلاگ رو دیدم متحیر شدم. نویسنده کاملا مصر بود که زمین کروی نیست و تخته! یعنی شکل قرص یا دیسکه! و خورشید و ماه هم دیسک هستند و نه کروی و خورشید روی یک شکل دایره ای می چرخه و زمین ثابته! فاصله خورشید تا زمین فقط چند هزار کیلومتره! ماه گرفتگی ربطی به سایه زمین نداره و ماه خودش ماه گرفتگی رو به وجود میاره! اعتقادش بر این بود که مرکز قرص زمین قطب شماله و دور زمین با کوههای یخی احاطه شده که ما بهش می گیم قطب جنوب و دولتها همگی با هم از مدتها پیش هم پیمان شدند که این واقعیتها رو به مردم نگن! کلیه خلبانها هم روی مسیرهایی پرواز می کنند که خودشون ازش بی اطلاعند!

همین طور که لحظه به لحظه بر تعجبم اضافه می شد متوجه شدم که خوانندگان قبلی بلاگ تعداد زیادی نظر گذاشتند و همین مساله رو برام جالبتر و جدی تر کرد. مطالب رو دونه دونه خوندم. این شخص معتقد بود که جاذبه وجود نداره! زمین با گنبد آسمانی احاطه شده و ستاره ها روی اون چسبیدن! معتقد بود ماهواره ها وجود خارجی ندارند و همه ش دروغهای ناسا و دولتهاست. همچنین همه تصاویری که از زمین رو از داخل فضا به صورت کره نشون می دن ساختگی هستند و ناسا با فتوشاپ اونها رو درست کرده تا مردم فریب بخورن! و کلی ادعای دیگه.

برای اثبات این حرفها هم تعدادی کلیپ روی کانال آپارات خودش قرار داده بود و به ظاهر گروه تلگرام هم برای همین مطالب تشکیل داده بود. با دیدن ویدیوهای خارجی و رفرنسهایی که در مطالبش داده بود متوجه شدم که کلا اینها حرفهای خودش نیست. دنبال منشا این اعتقادات گشتم و متوجه شدم در کشورهای دیگه انجمنهایی وجود دارن که معتقد به صاف بودن زمین بوده و اصطلاحا طرفدار فرضیه flat earth هستند و آغاز این ادعاها به قرن نوزدهم بر می گرده.

سری هم به سایتهای این انجمنها زدم و اتفاقا اونها هم به اندازه این بلاگ داخلی مفرح و جالب بودند! مثلا توی یکی از وبسایت ها با هیجان اعلام شده بود که فلان رپر توی توییترش از زمین تخت دفاع کرده و کلی ذوق کرده بودند!

برگشتم سراغ همین بلاگ داخلی که اتفاقا بالاش نوشته با تعصب وارد نشوید یا همچین چیزی!!!!

دیدم بیشتر مطالبش ترجمه همون سایتهاست و تلاش کرده یک جوری ربطش بده به مسایل مذهبی و آیات قرآن و همین طور با لحنی شبه منطقی سعی بر این داشت که اداعاهش رو علمی جلوه بده!

جالب این بود که ادعاها ضد و نقیض بودند و دلایل کاملا غیر منطقی و بدون هیچ پایه و اساس علمی عنوان شده بودند. نویسنده بلاگ مرتب در برابر سوال مخاطبان اظهار می کرد که همه شما متعصب و بی منطق هستین و فریب دولتها رو خوردین! حتی معتقد بود ماهواره امید که کشور خودمون به فضا فرستاده هیچ تصویر کروی از زمین نگرفته و دولت ما هم صرفا برای جلوگیری از اغتشاش در سطح جامعه فعلا اطلاع رسانی نمی کنه!

هرجا هم که کسی دلایل علمی برای رد ادعاهای ایشون ارایه می کرد از اساس ریاضی و فیزیک رو زیر سوال می برد و وقتی هم طرف خیلی سماجت می کرد کلا دیگه سوالاتش رو نمایش نمی داد!

تا اینجا همه این حرفها کلا درباره یک نفر بود که خب به هر دلیل نامعلومی چنین مطالبی رو منتشر کرده. اما یک جای مساله برام خیلی جدی و تاسف بار بود.

تعداد زیادی از مخاطبین حرفهای ایشون رو باور کرده بودند! دانش آموز 14 ساله ای می گفت حرفاتون منطقیه و توی مدرسه به ما دروغ یاد می دن! اون یکی داشت کنکور می داد و کلا به هر چی خونده بود شک کرده بود! یکی دیگه ادعا می کرد لیسانس فیزیک داره و ادعاهای ایشون رو منطقی می دونست!! ( نمی دونم لیسانسش رو از کدوم دانشگاه و به چه صورت گرفته بود!) حتی عده ای تشویقش می کردند و کروی بودن زمین رو خرافه می دونستند!

جالب اینکه اصلا معلوم نبود کلیه دولتهای جهان چطور سر همین یک مساله با هم توافق کردند و در نهایت از این فریبکاری چه سودی می برن؟! همه خلبانهای جهان چطور فریب خوردند؟ همه دانشمندها چطور تطمیع شدند؟

نمی دونم چطور می شه این همه ادعا رو بدون حتی یک دلیل علمی با این جسارت عنوان کرد؟ البته با توجه به این که ایشون نه اسم نه مدرک تحصیلی و نه هیچگونه اطلاعاتی از خودش منتشر نکرده دیگه نیازی هم به جسارت نداشته که اینطور مردم رو فریب بده و مشغول کنه!

عجیب اینکه چنین بلاگی که داره با استفاده از خرافات و ادعاهای غیرعلمی برای خودش و تلگرامش و اینستاگرامش بازدید کننده جمع می کنه و اتفاقا در الکسا رتبه جالب توجهی هم داره، چندین ماه هست که به این کارش ادامه می ده و فیلتر هم نشده!

با خوندن 20 تا مطلبی که نویسنده توی بلاگش گذاشته بود و بعضیها هم مال خودش نبودند، متوجه شباهتی بین این ادعاها و اون استاد دانشگاه زمین شناسی شدم. جالب اینکه یکی از به اصطلاح مقاله های بلاگ از شخصی بود که ادعا می کرد در جهان بمب اتمی وجود نداره و کلا همه ش توهم و دروغ دولتهاست و هیروشیما و ناکازاکی هم با بمبهای ناپالم ویران شدند و ادعاهای مشابه! که با این وصف دانشمندهای هسته ای هم احتمالا همگی اجیر شده و فریبکار هستند و تیم مذاکره ایران هم سر هیچی با 1+5 مذاکره می کرده و اصلا معلوم نیست چرا به جای اثبات اینکه ما دنبال ساخت بمب اتم نیستیم، از همون اول نرفتند بگند آقا اصلا بمب اتم وجود خارجی نداره که ما بخوایم بسازیم!

نقاط مشترکی بین چنین ادعاهایی دیده می شه که قابل شناسایی هستند. مثلا چنین مدعیانی معتقدند یک چیزهایی رو می دونند که دیگران ازشون بی اطلاعند و اون چیز اونقدر مهمه که همه دولتهای جهان هم پیمان شدند که مردم هیچ چیز از این مساله خیلی مهم نفهمند.

بعد شروع به افشای اون راز بزرگ می کنند! عده ای آدم ساده و احتمالا کم سواد هم حرفهاشون رو باور می کنند. اگه شخص یا اشخاص مدعی خوش شانس باشن کم کم اسمشون در میره و مورد توجه قرار می گیرند و شروع می کنند با جسارت بیشتر ادعاهای عجیبشون رو ادامه می دن و حتی ادعاهای جدیدتر مطرح می کنن!

اما برای اینکه میزان بطلان پذیری ادعاهاشون برای طرفدارها رو نشه به شبه علم رو میارن و شروع می کنن به استفاده از مطالبی که به ظاهر پایه علمی دارن اما اگه یک آدم باسواد بهشون نگاه کنه به راحتی می فهمه که کلا هیچ دلیل و توضیح علمی وجود نداره و یک مشت روابط ریاضی غلط و کلی سفسطه به عنوان علم و دانش برای اثبات ادعاهاشون به کار رفته!

ضد و نقیض بودن ادعاها هم معمولا دیده می شه و در صورتی که کسی به سوالات بلاگ فوق و جوابهای شخص نویسنده نگاه کنه به راحتی متوجه می شه که به تدریج برای توجیه ادعاها ، مطالب ضد و نقیض به کار گرفته شده و بعد که دیگه قادر به جمع کردن موضوع نیست شروع به کلی گویی، اتهام زنی و فرافکنی می کنه!

به راحتی مخاطب رو بی منطق، فریب خورده، بی سواد و خیلی چیزهای دیگه خطاب می کنه که این قضیه هم در این اشخاص مشترکه.

همین طور هیچوقت هم اعلام نمی کنند که از کجا این به اصطلاح رازها رو کشف کردند و به این حقایق پی بردند!

و نکته مشترک دیگه که خیلی هم جالبه اینه که هیچ وقت معلوم نمی شه که همه دولتها و سازمانها و دانشمندان از این فریبکاری بزرگ و نقشه عظیم چه سودی می برند و اصلا چرا باید چنین نمایشی در سطح جهانی به راه بندازن؟ اگه زمین صاف باشه چه چیز تغییر می کنه؟ جلوی بهره کشی ها و جنایت ها گرفته می شه؟ کشورهای فقیر ناگهان خوشبخت می شن و همه مردم در رفاه زندگی می کنند؟

اتفاقا برعکس ، با توجه بعضی از مردم به چنین ادعاهای بی اساس و بی فایده ای فقط وقت و انرژی اونها به چیزهایی که باید اختصاص پیدا بکنه، اختصاص پیدا نمی کنه، حواسشون به چیزهایی که باید جمع بشه جمع نمی شه و اصلا هم خوشبخت تر و مرفه تر و آگاه تر نمی شن.

این همه خرافات رو در پوشش شبه علم به خورد مردم دادن جز خیانت به همون مردم چیز دیگه ای نیست. امیدوارم هیچ کس فریب چنین مدعیانی رو نخوره و خودشون مجبور شن رمل و اسطرلابشون رو جمع کنن. این صفحه هم زمانی پاک می شه که اون بلاگ حذف یا فیلتر بشه .

karakit