همون طور که می دونید میزان روشنایی یک LED با جریانی که از اون می گذره رابطه مستقیم داره. یعنی برای تنظیم میزان روشنایی یک LED باید جریانی رو که از اون می گذره کنترل کنید.
مداری که در شکل زیر دیده می شه یک منبع جریان کنترل شده با ولتاژ ساده است.

عملکرد مدار منبع جریان

اساس کار مدار به این صورته که پایه مثبت OP AMP به ولتاژ کنترل متصله. این ولتاژ در این مدار با یک ولوم یا پتانسیومتر تنظیم می شه. البته راه های مختلفی برای تنظیم این ولتاژ وجود داره. مثل استفاده از PWM که داره به وسیله یک میکروکنترلر تامین می شه.
پایه منفی OP AMP به امیتر ترانزیستور متصل شده. با توجه به اینکه در OP AMP ولتاژ پایه های ورودی با هم برابر هستند بنابراین جریانی که از مقاومت R1 عبور می کنه همیشه برابر Vref/R1 خواهد بود. با توجه به اینکه جریان ورودی OP AMP و جریان ورودی بیس ترانزیستور خیلی کمه می تونیم بگیم جریانی که از LED می گذره تقریبا با جریان R1 برابره.
انتخاب Vcc و R1 باید طوری باشه که به قطعات آسیبی نرسه. انتخاب LM358 اینه که نیاز به منبع تغذیه دوبل نیست و با یه تغذیه 5 ولت هم راه اندازی می شه.
ترانزیستور BC547 هم یه ترانزیستور ارزون قیمته که برای راه اندازی LED توان پایین کفایت می کنه. اما در صورتی که بخوایم LED توان بالا یا هر باری رو راه اندازی کنیم که جریان یا ولتاژ بیشتری نیاز داشته باشه باید ترانزیستور و مقاومت مناسب رو انتخاب کنیم.
درباره ولوم یا پتانسیومتر هم باید گفت که لازم نیست مقدارش رو کمتر انتخاب کنیم. در واقع هر چی مقدارش کمتر شه صرفا تلفات بیشتری خواهیم داشت.