همین طور که می دونید نرم افزار Altium Designer از بهترین و قدرتمندترین نرم افزارهای طراحی مدار به شمار می ره. در میان انبوه تواناییهای این نرم افزار ، یکی توانایی نمایش سه بعدی مدار و از اون مهمتر قابلیت تولید فرمت خروجی STEP هست.

حتما مطلع هستید که فایلهای با فرمت STEP فایلهای استانداردی هستند که اکثر نرم افزارهای CAD اون رو می شناسند و برای دستگاههایی مثل CNC و پرینترهای سه بعدی هم قابل شناسایی هست. این فایلها غیر از پسوند STEP از پسوندهای STP و STE هم استفاده می کنند.

شاید برای بعضیها سوال پیش بیاد که اصلا این قابلیت به چه دردمون می خوره؟

فرض کنید که قراره دستگاهی تولید کنید و لازمه که مدل سه بعدی همه قطعات به کار رفته در اون دستگاه رو داشته باشید. طراحی یک برد الکترونیکی در یک نرم افزار طراحی سه بعدی مثل Solidworks چندان راحت نیست. در چنین شرایطی نرم افزار آلتیوم به کمکتون میاد.

در نرم افزار آلتیوم برای مشاهده برد به صورت 3 بعدی کافیه دکمه 3 رو فشار بدید و برای برگشتن به حالت 2

بعدی دکمه 2 رو. اما برای تولید فایل 3 بعدی خروجی فایل PCB رو باز کنید، از منوی فایل گزینه Save As رو انتخاب کنید و بعد در پنجره ذخیره نوع فایل رو از منوی بازشدنی پایین پنجره EXPORT STEP انتخاب کنید. نام دلخواهتون رو تایپ کنید و روی دکمه save کلیک کنید.

کار تولید فایل سه بعدی به سادگی انجام شد. حالا می تونید با نرم افزارهای سه بعدی متداول فایلتون رو Import کنید. البته لازمه بدونید که بعضی جزییات ممکنه در فایل 3 بعدی اضافه نشده باشند. مثلا ترکها، و همین طور قطعاتی که توی نرم افزار آلتیوم فاقد مدل 3بعدی هستند در فایل نهایی هم دیده نمی شن. اما به هر حال فایلتون از نظر ابعادی و ظاهری مناسب و قابل استفاده است و کار طراحی سه بعدی رو خیلی راحت می کنه.

در صورتی که می خواین این فایل رو در خارج از آلتیوم مشاهده کنین و یا از سالم و درست بودن اون مطمئن بشین می تونین از نرم افزارهای رایگان مثل STP viewer استفاده کنین. این نرم افزار کم حجمه و کار کردن باهاش خیلی راحته و می تونید از سایت http://stpviewer.com به صورت رایگان دانلودش کنین.